Nemčija, dežela dobrega kruha, pestre zgodovine in dih jemajoče narave
Članek je objavljen v reviji Dober tek, april 2023
Nemčija je znana po svojevrstnem svetovnem rekordu: po podatkih Nemškega inštituta za kruh tam vsak dan prodajo več kot 3000 različnih vrst kruha in pekovskih izdelkov.
Pekovsko kulturo v Nemčiji oblikujejo geografske in podnebne razmere ter pestra zgodovina posameznih nemških regij. Od svetovno znane bavarske preste ter bogatih polnozrnatih in mešanih kruhkov do prepečenca ter polnozrnatega rženega kislega kruha pumpernickel – v nemških pekarnah se najde kaj za vsak okus. Peki uporabljajo različna žita, predvsem pšenico, rž in piro, izdelke pa pripravljajo na različne načine, ki se prenašajo iz generacije v generacijo.
Ste ob pogledu na zlato zapečeno skorjico postali lačni? Preizkusite naš recept za harški kruh s kumino, ki vas bo popeljal na kulinarično popotovanje v eno od 16 nemških zveznih dežel. Sočen harški kruh s kumino je nekaj posebnega – pečen je namreč s sirom. In to ne katerim koli: harzer roller je regionalni sir z zelo močnim okusom, zaradi česar mu zlobni jeziki pravijo ‘smrdljivi sir’. Da bi bil kruh lažje prebavljiv, vsebuje tudi semena kumine. Kruh lahko uživamo s klobaso ali pa ga preprosto namažemo z maslom.
Bi radi bolje spoznali Harz?
Za vas imamo nekaj izvrstnih idej. Ta del Nemčije navdušuje s številnimi znamenitostmi, ki so uvrščene na Unescov seznam svetovne dediščine. Ta naziv lahko nosijo le najboljše med izjemnimi znamenitostmi, ki sta jih ustvarila človek in narava, in veliko jih boste našli prav v Nemčiji.
Prva ideja: cerkev sv. Servacija, grad in staro mestno jedro Quedlinburga Korenine starega mesta Quedlinburg segajo več kot tisoč let v preteklost. Mesto, ki leži ob Cesti romanike (Straße der Romanik), je bilo v srednjem veku ena najpomembnejših kraljevih in cesarskih rezidenc. Z 2069 hišami znamenite predalčne lesene gradnje, številnimi secesijskimi stavbami in zgodovinsko zasnovo velja Quedlinburg za izjemen primer odlično ohranjenega srednjeveškega mesta. Čudovita arhitektura prav vabi, da mesto raziščete peš: začnete lahko na Marktplatzu s čudovito renesančno mestno hišo in Rolandovim kipom, nadaljujete mimo Münzenberga z romansko samostansko cerkvijo sv. Marije in naprej skozi zgodovinski vrt opatije (Abteigarten) ter park Brühl. Vse te znamenitosti so del Unescove svetovne dediščine. Če želite izvedeti več o predalčni leseni gradnji, obiščite muzej Fachwerkmuseum Ständerbau.
Druga ideja: spomenika Martina Luthra v Eislebnu in Wittenbergu ter mesto Wittenberg Wittenberg, slikovito mestece v osrčju zvezne dežele Saška- Anhalt, velja za zibelko reformacije. Še danes, približno 500 let po reformaciji in začetku novega veka, lahko v Lutherjevem mestu začutite vzdušje tistega časa. Martin Luther je tam dolgo živel in delal. Leta 1517 je na mestno cerkev pribil svojih 95 tez in danes ta dokument velja kot povod za reformacijo. O tem obdobju obiskovalce izobražujejo številni muzeji in spominska obeležja. Cerkev sv. Marije, grajska cerkev, Lutherjeva hiša in Melanchthonova hiša pa so tudi del Unescove svetovne dediščine.
Tretja ideja: narodni park Harz Narodni park v najsevernejšem sredogorju v Nemčiji je vse leto priljubljena turistična destinacija v deželah Saška-Anhalt in Spodnja Saška, saj se v njem prepletajo starodavni miti in neokrnjena narava. V Harzu lahko najdemo temne jelkove gozdove, nenavadne skalne formacije, čarobne potoke in starodavna barja, ki jih spremljajo številni miti in legende. Tu je še prizorišče številnih zgodb o čarovnicah: gora Brocken, katere 1141 metrov visok vrh, pogosto zavit v meglo, je srce narodnega parka Harz. Skrivnostne gozdove in visoka barja lahko prehodite na primer po Goethejevi poti ali Poti čarovnic (Harzer-Hexen-Stieg). Če želite več udobja, pa se z zgodovinsko parno lokomotivo zapeljite po ozkotirni železnici. Avanturistični gorski kolesarji boste uživali v vožnji po ozkih poteh in skozi skalnate prehode, ljubitelji živali pa boste imeli priložnost, da na vodenih ogledih v živo vidite in nakrmite jelenjad, črno žolno in divje mačke.
Naslovna fotografija: © DZT/ Julia Nimke
© Salomon d. o. o., 2024.
Vse pravice pridržane.
Revija Dober tek je odlična kulinarična revija s preizkušenimi recepti. Eno najbolj branih kulinaričnih revij v Sloveniji sta leta 1995 ustanovila Darko in Zdenka Petelin, danes pa njuno tradicijo nadaljuje hči Urška Petelin, ki z zavzeto ekipo vsak mesec poskrbi za svežo zbirko receptov in obilico pestrih vsebin za sladokusce. V uredništvu revije Dober tek izdajamo tudi kuharske knjige in posebne tematske izdaje, kulinariko pa z bralci v praksi delimo tudi z organizacijo kuharskih tečajev, delavnic, degustacij in kulinaričnih izletov.
Uspešno sodelujemo tudi s številnimi podjetji, za katera pripravljamo kulinarične vsebine, kot so promocijska besedila, recepti, fotografije in videorecepti za posebne projekte in tematske publikacije, ter organiziramo dogodke in tiskovne konference.